Przejdź do zawartości

Dyskusja:Prędkość ucieczki

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

"... – minimalna «pozioma» czy «pionowa» prędkość początkowa"

[edytuj kod]

Obiekt w centralnym polu grawitacyjnym porusza się po krzywej stożkowej, np. po elipsie lub paraboli. Wyrzucony poziomo (stycznie) z prędkością ucieczki, natychmiast uzyska składową pionową (promieniową), przez co sfalsyfikuje tezę zawartą w 3-cim zdaniu hasła - jeśli, jak poprzednio, przyjąć "poziomą" definicję prędkości ucieczki!

Dla zgodności w.w. i klarowności wywodu w części "Wyznaczanie...", należy przyjąć definicję "pionową" nawet, jeśli wartości liczbowe obu tak określonych prędkości ucieczki będą równe.

Ponadto, pojęcie "ciało odniesienia" poprawnie uogólnia użyte dotąd pojęcia "planety" i "ciała niebieskiego", a jednolitość jednostek we wzorze na "v" wymaga użycia metra zamiast kilometra.

Platonicus (dyskusja) 01:47, 23 cze 2014 (CEST)[odpowiedz]

Sądzę, że warto po prostu usunąć słowo "pionowa" z podanej w tekście definicji. Zaraz to zrobię. --D.M. from Ukraine (dyskusja) 23:20, 7 wrz 2017 (CEST)[odpowiedz]

Prędkość ucieczki z horyzontu zdarzeń

[edytuj kod]

Jest równa c, co wynika z definicji horyzontu zdarzeń i promienia Schwarzschilda. Wzór na ten promień wyprowadza się ze wzoru na II prędkość kosmiczną przyjmując w jej miejsce właśnie c. W istocie obie wielkości (ów horyzont i promień) są pojęciami granicznymi i ważne jest to, co się dzieje przed i za. Ponadto prędkość większa od c nie jest znana, więc nie ma sensu o niej mówić. Po prostu - dla obiektów poniżej horyzontu prędkość ucieczki nie istnieje.

To, że na enWiki mają babola, nie oznacza, że my też musimy -- zu. Mpfiz (dyskusja) 07:45, 12 maj 2010 (CEST)[odpowiedz]

Czy to prawda czy błąd

[edytuj kod]

Fragment artykułu: "W praktyce prędkość startowa powinna być większa niż prędkość ucieczki lub powinno się dostarczać dodatkową energię w trakcie ruchu pozwalającą na pokonanie oporów materii. Jeśli jednak uwzględni się ruch obrotowy planety wokół własnej osi, można, wystrzeliwując rakietę z obszarów okołorównikowych, wykorzystać energię kinetyczną ruchu obrotowego do zmniejszenia prędkości startowej, podobnie jak to ma miejsce przy wprowadzaniu satelity na orbitę wokół planety."

Czy w drugim pogrubionym fragmencie nie powinno być do zwiększenia prędkości startowej? Pytam się jako laik.

  • Jako prędkość startową rozumie autor prędkość względem gruntu (nie wiem czy słusznie), wtedy jest OK. Ciacho5 (dyskusja) 23:52, 3 lip 2010 (CEST)[odpowiedz]
  • Ogólnie może być zarówno "zwiększenie" jak i "zmniejszenie" - zależnie od tego, czy wyśle się obiekt zgodnie czy odwrotnie do wektora prędkości obiegowej punktu kosmodromu. Z oczywistych względów stosuje się tylko ten pierwszy wariant. Wysyła się też satelity na orbity biegunowe, wtedy wektory w.w. prędkości są prostopadłe, i mamy "zwiększenie" o zero. Platonicus (dyskusja) 01:59, 23 cze 2014 (CEST)[odpowiedz]

brakuje przykładów w tabelce

[edytuj kod]

Skoro wspomnieliście o Słońcu i czarnej dziurze to brakuje przykładów pośrednich, tzn białych karłów, gwiazd neutronowych i czerwonych olbrzymów. Prędkości ucieczki odpowiednio około 10.000 km/s, 200.000 km/s, 150 km/s. Przydałyby się przykłady konkretnych istniejących gwiazd tego typu. Prędkość ucieczki z galaktyki w miejscu w którym znajduje się nasze słońce też warto podać i tutaj, macie ją w haśle prędkość kosmiczna ale nie tutaj. Ale chodzi mi głównie o te brakujące przykłady gwiazd w tabelce. Przepraszam, teraz zauważyłem że w tabelce macie już układ słoneczny, tylko tak dziwnie opisany że nie skojarzyłem go z prędkością ucieczki z galaktyki.